Τσάμπιονς Λιγκ: Λύγισε τη Λίβερπουλ η Νάπολι, σούπερ διπλό της Βαλένθια στο Λονδίνο – Όλα τα γκολ

Δείτε φάσεις και γκολ από τα παιχνίδια της πρεμιέρας του Τσάμπιονς Λιγκ.

«Λύγισε» την Λίβερπουλ η Νάπολι, διαστημική η Σάλτσμπουργκ κόντρα στην Γκενκ

Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Λίβερπουλ δεν κατάφερε να περάσει από την έδρα της Νάπολι.

Πιο συγκεκριμένα, οι «παρτενοπέι» επικράτησαν με 2-0 των «κόκκινων» στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ, παρά το γεγονός ότι οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν την υπεροχή και τις ευκαιρίες στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Το πρώτο γκολ σημείωσε ο Μέρτενς με πέναλτι στο 82’, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιορέντε με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0 και χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα του.

Την ίδια στιγμή, στο άλλο ματς του ομίλου, η Σάλτσμπουργκ ήταν εξαιρετική κόντρα στην Γκενκ και με πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο (!), μπήκε με το δεξί στη διοργάνωση, επικρατώντας 6-2.

Μάλιστα, ο 19χρονος επιθετικός των γηπεδούχων, Έρλινγκ Μπράουτ Χάαλαντ έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ, ο οποίος κάνει χατ-τρικ στο ντεμπούτο του στην διοργάνωση.

Τα άλλα γκολ της Σάλτσμπουργκ σημείωσαν οι Χουάνγκ (36’), Σομποζλάι (45’ 2’) και Ούλμπερ (62’). Για τη Γκενγκ σκόραρε ο Λουκούμι (40’) και ο Σαματά (52’).

Η βαθμολογία

1.Σάλτσμπουργκ 3

2.Νάπολι 3

3.Λίβερπουλ 0

4.Γκενκ 0

Ο Βέρνερ «καθάρισε» την Μπενφίκα, 2-1 η Λειψία

Ο Τίμο Βέρνερ ανανέωσε το συμβόλαιό του μόλις πριν λίγες ημέρες και ύστερα από ένα καλοκαίρι αβεβαιότητας για το μέλλον του έχει αρχίσει να σκοράρει διαρκώς. Ο Γερμανός επιθετικός ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την Λειψία,που έκανε μεγάλο διπλό κερδίζοντας με 2-1 στην έδρα της Μπενφίκα.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν στον πάγκο τους τον τιμωρημένο από πέρυσι Μπρούνο Λαζ και δεν έδειξαν καλό πρόσωπο. Το παιχνίδι, πάντως, ήταν ανοιχτό και στο 69’ ο Βέρνερ έκανε το 0-1 και αφού ένα λεπτό νωρίτερα ο Πίτσι είχε χάσει πολύ μεγάλη ευκαιρία.

Πέρασαν μόλις 9 λεπτά πριν ο Βέρνερ κάνει και το 0-2 και αφού έγινε χρήση VAR καθώς είχε υπήρχε υποψία στη φάση για οφσάιντ.

Στο 84’ το παιχνίδι πήρε και πάλι… φωτιά, όταν ο Σεφέροβιτς, που ήρθε από τον πάγκο στο 76’, μείωσε σε 1-2 με προβολή.

Παρά τις προσπάθειές τους μέχρι το τέλος, όμως, οι γηπεδούχοι δεν έφτασαν ποτέ στην ισοφάριση, με τους «Ταύρους» να πιάνουν κορυφή από την πρώτη αγωνιστική στον όμιλο.

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Ταβάρες (67’ Ζοάο Φιλίπε), Ρούμπεν Ντίας, Φέρο, Γκριμάλντο, Πίτσι (76’ Ράφα Σίλβα), Τάαραμπ, Σέρβι (76’ Σεφέροβιτς), Ράφα Σίλβα, Ζότα, Ντε Τομάς.

Λειψία: Γκούλατσι, Μουκιέλε, Κονατέ, Ορμπαν, Χάλστενμπεργκ (83’ Κλόστερμαν), Ντέμε, Λάιμερ (39’ Αϊνταρά), Ζάμπιτσερ, Φόρσμπεργκ (88’ Νκουνκού), Πόουλσεν, Βέρνερ.

Πήρε τον βαθμό στη Λιόν η Ζενίτ

Βαθμό από την καλύτερη Λιόν κατόρθωσε να πάρει η Ζενίτ στο «Groupama». Οι Ρώσοι προηγήθηκαν κόντρα στη ροή του ματς λίγο πριν το ημίχρονο, οι καλύτεροι γηπεδούχοι απάντησαν νωρίς στο β’ μέρος, όμως δεν κατάφεραν να τουμπάρουν το ματς με το 1-1 να μένει μέχρι το φινάλε.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους από την αρχή και… κατασκήνωσαν έξω από την περιοχή του Λούνεφ. Η ομάδα του Σέμακ έδωσε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Το πλάνο που απέδωσε τελικά ήταν αυτό των φιλοξενούμενων, αφού κόντρα στη ροή του ματς άνοιξαν το σκορ (41’) με τον Αζμούν ύστερα από ωραία ομαδική συνεργασία και ασίστ του Τζιούμπα και κάπως έτσι μπήκαν στα αποδυτήρια με το 0-1.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα από την ομάδα του Σιλβίνιο είχαμε στο δεύτερο 45λεπτο. Για ακόμη μία φορά η Λιόν στρίμωξε την αντίπαλό της και απάντησε νωρίς-νωρίς με εκτέλεση πέναλτι του Ντεπάι στο 51’.

Το ματς από το 1-1 και μετά είχε την ίδια εικόνα: Οι γηπεδούχοι ήταν σταθερά στην επίθεση, ενώ η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης πάλευε για να κρατήσει τον ρυθμό σε χαμηλά επίπεδα. Τα λεπτά κυλούσαν με τη Λιόν να έχει κάποιες ευκαιρίες, την Ζενίτ στην κόντρα να φτάνει κοντά στο 1-2 στο 71′ και κάπως έτσι το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τη Ζενίτ να φεύγει περισσότερο ικανοποιημένη από το γήπεδο για το 1-1.

Λιόν (Σιλβίνιο): Λόπες, Ντιμπουά, Ντενάγιερ, Μαρσέλο, Κονέ, Τουσάρ, Αντελαιντε (85’ Τεριέ), Τιάγκο Μέντες, Τραορέ (77’ Κορνέ), Ντεπάι, Ντεμπελέ.

Ζενίτ (Σεργκέι Σεμάκ): Λούνεφ, Καραβάεφ (78’ Σάτοφ), Οσόριο, Ιβάνοβιτς, Ρακίτσκι, Ντάγκλας Σάντος, Μπάριος, Ζιρκόφ (64’ Κουζιάεφ), Ντριούσι, Αζμούν (47’ Οζντόεφ), Τζιούμπα.

Ο Τερ Στέγκεν σταμάτησε την Ντόρτμουντ και χάρισε τον πόντο στην Μπαρτσελόνα

Η Ντόρτμουντ ήταν καλύτερη από τη Μπαρτσελόνα, όμως έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Τερ Στέγκεν και το 0-0 σημάδεψε τις προσπάθειες των δύο ομάδων στην πρεμιέρα του εφετινού Τσάμπιονς Λιγκ.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο με την καλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους και με τη Μπαρτσελόνα να μην έχει τελική προς την αντίπαλη εστία.

Στο 24’ η Ντόρτμουντ έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο ματς μετά από κάθετη πάσα του Αζάρ και πλασέ του Ρόις που εξουδετέρωσε ο Τερ Στέγκεν.

Έξι λεπτά αργότερα έκανε πολύ ωραία ατομική προσπάθεια ο δανεικός από τη Ρεάλ Μαδρίτης στον γερμανικό σύλλογο Χακίμι, όμως απέτυχε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Μπαρτσελόνα.

Στο 48′ ο Μπούρκι σταμάτησε τον Σουάρες στην καλύτερη ευκαιρία της Μπαρτσελόνα.

Στο 55ο λεπτό ο Σάντσο μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση απέφυγε τον Σεμέδο, ο οποίος τον ανέτρεψε παραχωρώντας πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρόις, όμως ο Τερ Στέγκεν τον νίκησε κρατώντας το μηδέν.

Στο 71′ λεπτό ο Αλκάθερ κινήθηκε στο πρώτο δοκάρι κι επιχείρησε άστοχο πλασέ υπό πίεση.

Ο Βαλβέρδε ολοκλήρωσε τις αλλαγές του από το 60ο λεπτό με στόχο να τονώσει την επιθετικότητα της Μπαρτσελόνα, ρίχνοντας στο παιχνίδι και τον Μέσι.

Ο Μπραντ στο 77′ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι με βολίδα από τα 25 μέτρα  κι ένα λεπτό μετά βρήκε σε καλή θέση στην περιοχή τον Ρόις, ο οποίος νικήθηκε για μια ακόμη φορά από τον κορυφαίο της Μπαρτσελόνα Τερ Στέγκεν

Η στατιστική κατέγραψε 14 τελικές για τη Ντόρτμουντ και μόλις 5 για την Μπαρτσελόνα που έκανε μετριότατο παιχνίδι στην πρεμιέρα της εφετινής διοργάνωσης.

Ο Φατί έγινε ο νεότερος παίκτης της Μπαρτσελόνα που αγωνίστηκε στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Ντόρτμουντ: Μπούρκι, Χακίμι, Ντιλέινι, Σάντσο, Αλκάθερ (87’ Λάρσεν), Ρόις, Γκερέιρο, Χούμελς, Ακάνζι, Αζάρ (73’ Μπραντ), Βίτσελ.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Μπουσκέτς (60’ Ράκιτιτς), Αρτούρ, Σουάρες, Λανγκλέ, Γκριεζμάν, Άλμπα (40’ Σέρχι Ρομπέρτο), Ντε Γιόνγκ, Φατί (59’ Μέσι).

Γλίτωσε στο τέλος το… κάζο η Ίντερ, 1-1 με την Σλάβια Πράγας

Με γκολ στο 92′ η Ιντερ απέφυγε την εντός έδρας ήττα από την Σλάβια Πράγας (1-1) όμως ξεκίνησε με σοβαρό μειονέκτημα στον 6ο όμιλο.

Πιο συγκεκριμένα, σε όμιλο με Μπαρτσελόνα και Ντόρτμουντ, γκέλες σαν και αυτή που έκανε στο Meazza η ομάδα του Αντόνιο Κόντε, μπορεί να είναι καταδικαστικές. Οι Nerazzurri παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων, ήταν στο δεύτερο μέρος τυχεροί που δεν δέχθηκαν δεύτερο γκολ και στο θεωρητικά πιο εύκολο ματς τους στο 6ο group του Champions League, δεν κατάφεραν να πάρουν νίκη κόντρα στο απόλυτο outsider που όμως έδειξε καλό πρόσωπο στο Μιλάνο.

Από το πρώτο μέρος φάνηκε ότι έχει προβλήματα η Ιντερ που δεν έβρισκε τρόπο να αναπτυχθεί και περιορίστηκε σε δύο φάσεις. Στο 23′ είχε μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Ντ’ Αμπρόζιο και ένα σουτ του ίδιου στο 35′ ήταν ό,τι της προκοπής είχε να δείξει η ομάδα του Κόντε μέχρι το ημίχρονο.

Η επανάληψη ξεκίνησε με φάση για τους γηπεδούχους και διπλή επέμβαση του Κολάρ σε Σένσι και Λαουτάρο Μαρτίνες και στο 63′ η Σλάβια έκανε τη ζημιά χωρίς να είναι κόντρα στη ροή του ματς. Ο Ζέλενι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε και από κοντά ο Ολαγίνκα έγραψε το 0-1 και στη συνέχεια η Ιντερ γλίτωσε δύο φορές το γκολ.

Στο 67′ το φάουλ του Στάντσιου πέρασε μόλις έξω και στο 70′ ο Μάζοπουστ σούταρε άουτ από το όριο της περιοχής. Τις φάσεις πλήρωσαν οι Τσέχοι στο 92′ όταν μετά το φάουλ του Σένσι ο Μπαρέλα βρήκε δίχτυα με… περιπετειώδες σουτ για το 1-1 που έμεινε μέχρι το τέλος αφού στο 97′ ο Κολάρ έβγαλε με το ένα χέρι την κεφαλιά του ολομόναχου, Λουκάκου.

Ίντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Ασαμόα, Ντε Βράι, Ντ’ Αμπρόζιο, Σκρίνιαρ, Καντρέβα (48′ Λαζάρο), Μπρόζοβιτς (71′ Μπαρέλα), Γκαλιαρντίνι, Σένσι, Λαουτάρο Μαρτίνες (72′ Πολιτάνο), Λουκάκου.

Σλάβια Πράγας (Γίντριχ Τριπσόβκι): Κολάρ, Κούντελα, Μπορίλ, Κουφάλ, Χοβόρκα, Χουσμπάουερ, Στάντσιου, Μάζοπουστ (79′ Αμπντουλάχ), Ολαγίνκα (85′ Πρόβοντ), Σούτσεκ, Τραορέ (60′ Ζέλενι).

Σούπερ «διπλό» της Βαλένθια επί της Τσέλσι, ξεκίνημα με τριάρα για τον Άγιαξ

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη σε βάρος της Τσέλσι (0-1) σημείωσε η Βαλένθια, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του 8ου ομίλου του Champions League, με τους Άγγλους να χάνουν μάλιστα πέναλτι στο φινάλε. Την ίδια στιγμή, εντυπωσιακός και άνετος ο Άγιαξ κέρδισε με 3-0 τη Λιλ.

Τσέλσι – Βαλένθια 0-1

Ανεβασμένος από το πρόσφατο χατ-τρικ του με αντίπαλο την Γουλβς ο Τέντι Έιμπραχαμ έκανε την πρώτη τελική προσπάθεια του αγώνα στο 6′, ο Σίλεσεν όμως σταμάτησε την προσπάθειά του, με τον Ολλανδό πορτιέρε να αποτρέπει το γκολ και στην συνέχεια της φάσης με την κεφαλιά του Μάρκος Αλόνσο. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Φρανκ Λάμπαρντ είδε τον Μέισον Μάουντ να αποχωρεί τραυματίας έπειτα από σκληρό μαρκάρισμα του Κοκλέν, με την Βαλένθια να απειλεί για πρώτη φορά με τον Γκαγιά (20′). Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με τους δύο αντιπάλους αρκετά δραστήριους, χωρίς πάντως κάποιος να παραβιάσει εστία ή έστω να πλησιάσει κοντά στο γκολ.

Η καλύτερη ευκαιρία της Τσέλσι ήρθε στο 62′ με τον Μάρκος Αλόνσο. Ο Ισπανός αριστερός μπακ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ενεργοποίησε τα ριφλέξ του Σίλεσεν ο οποίος απομάκρυνε την μπάλα και διατήρησε ανέπαφη την εστία του, όπως ακριβώς έπραξε ένα λεπτό αργότερα ξανά με τον ίδιο αντίπαλο.

Το ποδόσφαιρο «τιμώρησε» την Τσέλσι για τις χαμένες ευκαιρίες της και την… ιδιοτέλεια του Ουίλιαν που καθυστέρησε να κάνει πάσα σε σημαντική ευκαιρία της, όταν στο 74′ το «Στάμφορντ Μπριτζ» πάγωσε. Ο Ντάνιελ Παρέχο με έξυπνη εκτέλεση φάουλ τροφοδότησε τον Μορένο που με απευθείας αριστερό σκαστό σουτ νίκησε τον Κέπα και «έγραψε» το 0-1.

Ένα σκορ το οποίο κινδύνευσε με ισοφάριση (86′), αλλά ο εγωισμός του Μπάρκλεϊ στέρησε ένα πολύτιμο γκολ και κατ’επέκταση βαθμό για την Τσέλσι. Σε πέναλτι του Βας για χέρι, ο Άγγλος χαφ αψήφησε τον Τζορτζίνιο μολονότι βρισκόταν λίγα λεπτά στο χορτάρι, με την εκτέλεσή απογοητευτική να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι και εκτός εστίας. Στις καθυστερήσεις ο Μάρκος Αλόνσο βρήκε ξανά τείχος στην εκτέλεση φάουλ που επιχείρησε, με τις «νυχτερίδες» να παίρνουν πολύτιμο διπλό στο Λονδίνο που τους βάζει σε θέση επικεφαλής και βυθίζει σε μπελάδες τους «μπλε».

Άγιαξ – Λιλ 3-0

Ο Άγιαξ ήταν εκείνος που με το «καλησπέρα» της αναμέτρησης πραγματοποίησε τις πρώτες ολοκληρωμένες προσπάθειες του αγώνα, απειλώντας με τον Ζιγιές στο 13ο λεπτό, όταν ο Μαροκινός χαφ σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Μαϊνιάν. Ό,τι δεν πέτυχε ο Αφρικανός χάφ το κατάφερε στο 18′ ο Κουίνσι Πρόμες. Ο Ολλανδός εξτρέμ νίκησε τον γκολκίπερ της γαλλικής ομάδας με κεφαλιά στο 18′ έπειτα από όμορφη σέντρα του Ταλιαφίκο σημειώνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Το γκολ κάπως… επιβράδυνε την δημιουργία ευκαιριών στο Άμστερνταμ και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 42′ ώστε να προκύψει ξανά συγκίνηση στην αναμέτρηση. Πρωταγωνιστής ξανά ο Πρόμες με δυνατό σουτ, το οποίο ωστόσο δεν κατέληξε στα δίχτυα, με την ανάπαυλα να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 1-0.

Το παιχνίδι ουσιαστικά «καθάρισε» με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Νέρες επιτέθηκε από τα δεξιά, έδωσε στον κενό χώρο ασίστ στον Έντσον Άλβαρεζ ο οποίος με μονοκόμματο δεξί σουτ «κεραυνοβόλησε» τον Μαϊνιάν και διπλασίασε τα τέρματα του «Αίαντα» (50′). Η σεμνή τελετή έλαβε και… τυπικά τέλος στο 62ο λεπτό όταν ο Ταλιαφίκο με τον καθιερωμένο τρόπο σκοραρίσματος του Άγιαξ (στημένες φάσεις) πέτυχε με κεφαλιά το 3-0.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και ο Άγιαξ ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στο Τσάμπιονς Λιγκ με το τρίποντο της νίκης.