Διπλό «τίτλου» του Ολυμπιακού στην Τούμπα

Ο Ολυμπιακός έφυγε για δεύτερη φορά φέτος νικητής από την Τούμπα, επικρατώντας με σκορ 0-1 του ΠΑΟΚ και έκανε αποφασιστικό βήμα για τον τίτλο από την πρώτη κιόλας αγωνιστική των playoffs.

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος ήταν στο 23΄ ο Ελ Αραμπί μετά από ασίστ του Βαλμπουενά και πλέον μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι Πειραιώτες αύξησαν τη διαφορά τους από τον «δικέφαλο του Βορρά» στους 17 βαθμούς (περιμένοντας βέβαια και την απόφαση του CAS).

Να τονιστεί πως ο Ελ Αραμπί βρήκε δίχτυα και στο 7’, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για φάουλ στον Πασχαλάκη, αλλά και για offside, αλλά η λύση δόθηκε μέσω της γραμμής του VAR, που έδειξε ότι ο Μαροκινός ήταν οριακά εκτεθειμένος.

Ο αγώνας:

Αυτός που εμφανίστηκε λιγότερο επηρεασμένος από την διακοπή λόγω του κορονοϊού ήταν ο Ολυμπιακός, ο οποίος είχε τρεξίματα, είχε καλό ρυθμό και μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί και την έλλειψη συνοχής στην αντίπαλη άμυνα. Λόγω και των απουσιών. Κυκλοφόρησε την μπάλα ήταν πιο απειλητικός, έφτανε με μεγαλύτερη ευκολία στα αντίπαλα καρέ, την ώρα που ο ΠΑΟΚ ψαχνόταν και δεν έβγαζε ηρεμία στο παιχνίδι του. Ο Μπίσεσβαρ ήταν ο πρώτος από πλευράς «δικεφάλου» που δοκίμασε να κάνει κάτι καλό, αλλά το σουτ του δεν ανησύχησε. Για να βρει την επόμενη καλή στιγμή του ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε να περάσει αρκετή ώρα.

Αντιθέτως, ο Ολυμπιακός ήταν πιο έτοιμος και πιο αποφασισμένος με κλειδί την καλή λειτουργία της τριάδας των χαφ, πήρε το κέντρο, την κατοχή της μπάλας και παράλληλα τον έλεγχο του αγώνα. Ο Καμαρά (4’) ζεστάθηκε με μακρινό σουτ, που μπλόκαρε ο Πασχαλάκης, οι «ερυθρόλευκοι» πόνταραν στις στατικές φάσεις και κάπως έτσι δημιουργήθηκε η φάση του 7’, με τον Ελ Αραμπί να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά να μην υπάρχει γκολ για τους φιλοξενούμενους. Ο Σεμέδο έκανε κεφαλιά από κοντά, ο Πασχαλάκης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει (δεν ήταν εύκολο λόγω της δύναμης και της απόστασης) και ο έμπειρος φορ νίκησε τον Έλληνα γκολκίπερ. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ που δεν φάνηκε (μέσω του replay) να είναι, αλλά ο Μαροκινός ήταν εκτεθειμένος στην κεφαλιά του Πορτογάλου, όπως έδειξε το VAR και η πολυσυζητημένη γραμμή του offside.

Το 0-1 δεν έγινε σε εκείνο το σημείο, αλλά στο 23’. Ο Ολυμπιακός δεν πήρε κάτι από τη στημένη φάση σε εκείνο το σημείο, αλλά εκμεταλλεύτηκε στα καπάκια το λάθος του Βιεϊρίνια λίγο έξω από την περιοχή και ο Βαλμπουενά, που έγινε κάτοχός της, σέρβιρε από τα δεξιά για τον Ελ Αραμπί, που ευρισκόμενος σε θέση που συνήθως δεν κάνει λάθος, άνοιξε το σκορ από κοντά. Οι Πειραιώτες είχαν πάρει και ψυχολογία πλέον, ενώ ο ΠΑΟΚ σάστησε με την εξέλιξη, έδωσε ακόμα περισσότερα δικαιώματα στους φιλοξενούμενους, που βρήκαν την ευκαιρία στο τακουνάκι του Μασούρα (32’) από το «κουτί», αλλά του Μπουχαλάκη (μετά από εξαιρετική συνεργασία Βαλμπουενά με Τσιμίκα) στο 35’, με την μπάλα να βρίσκει σε σώματα από θέση βολής.

Σε εκείνο το σημείο άρχισε σταδιακά να αντιδρά ο ΠΑΟΚ. Κατάφερε να κυκλοφορήσει καλά την μπάλα και κυρίως στα τελευταία λεπτά, η μετατόπιση του Ελ Καντουρί πίσω από τον Άκπομ και αυτή του Μπίσεσβαρ αριστερά, βοήθησε τους γηπεδούχους, που έγιναν πιο απειλητικοί. Οι στατικές φάσεις δεν του έδωσαν πάντως κάτι και δεν άγχωσαν τον Ολυμπιακό. Θα μπορούσε να το κάνει σε μεγαλύτερο βαθμό ο Άκπομ, στο γυριστό που έκανε στο 43’, όταν και δεν έπιασε καλά το σουτ από πολύ καλή θέση με αποτέλεσμα να αστοχήσει.

Αντιστράφηκαν κάπως οι ρόλοι στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο αποφασισμένος σε σχέση με το πρώτο μέρος, κυκλοφόρησε την μπάλα κι έδειξε να βολεύεται περισσότερο με το σχήμα που είχε στα τελευταία λεπτά του α’ ημιχρόνου. Με την τράμπα Ελ Καντουρί-Μπίσεσβαρ. Ήταν πιο κανονικός «δικέφαλος» πλέον και η ομάδα του Μαρτίνς παρουσιάστηκε αρκετά παθητική και με διαφορετική προσέγγιση πιθανόν, δίνοντας μέτρα στον αντίπαλο. Η ευκαιρία έλειψε, ωστόσο, στο πρώτο τέταρτο και η φιλόδοξη προσπάθεια του Βιεϊρίνια, που δοκίμασε το πόδι του λίγο πίσω από τη σέντρα, ήταν αυτή που ξεχώρισε σε αυτό το σημείο του αγώνα.

Το τέμπο ήταν το ίδιο για αρκετά λεπτά ακόμα και ρόλοι ίδιοι. Κάπως άλλαξαν τα δεδομένα στα μέσα του ημιχρόνου, με τις μαζεμένες αλλαγές των δύο ομάδων. Με τον Άμπελ Φερέιρα να ρίχνει όλα του τα… χαρτιά μέχρι το 74’, όταν και ολοκλήρωσε τις κινήσεις που είχε δικαίωμα να κάνει. Χαλώντας, αρκετά τη χημεία που είχε αποκτήσει η ομάδα του. Κάτι παρόμοιο έκανε λίγο μετά ο Μαρτίνς, αλλά λειτούργησε υπέρ του, αφού είχε και το προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Οι συνθέσεις του αγώνα:

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος (73′ Ροντρίγκο), Βαρέλα, Μιχάι, Βιεϊρίνια, Μίσιτς, Μαουρίσιο (74΄Εσίτι), Λημνιός, Ελ Καντουρί (68′ Σφιντέρσκι), Μπίσεσβαρ (68′ Πέλκας), Άκπομ (74′ Τζόλης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα (75′ λ. τρ. Σισέ), Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά (84′ Γκασπάρ), Βαλμπουενά (83′ Φορτούνης), Αραμπί (84′ Χασάν), Μασούρας (72′ Ραντζέλοβιτς).