Αυξημένο αριθμό ενάρξεων πυρκαγιών δείχνουν τα μέχρι τώρα στοιχεία της πυροσβεστικής. «αυτό δείχνει ότι κάποιοι πολίτες δεν αντιλαμβάνονται τον κίνδυνο και εξακολουθούν και πειραματίζονται με τη φωτιά, χωρίς να αναλογίζονται την κοινωνική ευθύνη που έχουν.» δήλωσε στο Λατώ fm ο Περιφερειακός Διοικητής Πυροσβεστικής Λαγουδάκης και τόνισε ότι «μέχρι στιγμής στη Κρήτη τα καταφέρνουμε να ελέγχουμε τις εστίες που εκδηλώνονται… όμως η Υπηρεσία πιστεύει στη πρόληψη και όχι στην καταστολή διότι εκεί τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα» Εάν συνεχίσουμε με την ίδια τακτική να βάζουμε φωτιές με τη συχνότητα που συμβαίνει μέχρι σήμερα θα γίνει το ατύχημα και η υπηρεσία δεν θα προλάβει» πουθενά στον κόσμο δεν αναλογεί ένα πυροσβεστικό όχημα σε κάθε χωριό. Από σήμερα έχουμε δύο ελικόπτερα Μ8 είναι μεγαλύτερα από τα περσινά που είχαμε στην Κρήτη. Το ένα είναι στο Ηράκλειο και ένα στα Χανιά. Αυτό όμως δεν σημαίνει μπορούμε να συνεχίσουμε να πειραματιζόμαστε με τη φωτιά. Τα πρόστιμα είναι εξοντωτικά για τους παραβάτες….
Σχετικές δημοσιεύσεις
-
Ομάδα έργου για τον Στρατηγικό Σχεδιασμό και την Ανάπτυξη της περιοχής της Νεάπολης συστάθηκε με απόφαση του Δημάρχου Αγ. Νικολάου – Ποιοι-ες την απαρτίζουν
Με απόφαση του Δημάρχου Αγίου Νικολάου Μανώλη Μενεγάκη έχει... -
Τροχαίο δυστύχημα στον Κουδουμάλο Λασιθίου, έχασε τη ζωή του ηλικιωμένος
Τροχαίο δυστύχημα σημειώθηκε το απόγευμα της Παρασκευής στον Κουδουμάλο,... -
Χωρίς να εφημερεύουν Αναισθησιολογικό, Ακτινολογικό και τμήμα Γενικής Χειρουργικής λειτουργεί σήμερα το Νοσοκομείο Αγ. Νικολάου
Χωρίς να εφημερεύουν Αναισθησιολογικό, Ακτινολογικό και τμήμα Γενικής Χειρουργικής...